Jak wybrać pompę głębinową?
Woda z ze studni głębinowej jest praktycznie wolna od zanieczyszczeń. Pobierana jest z głębokości sięgającej minimum 15-20 m, dlatego wszelkie nieczystości gruntowe zostają w naturalny sposób przefiltrowane. Do poprawnego użytkowania jej niezbędne jest stosowanie pomp głębinowych, które zapewniają prawidłowe dostarczanie wody do gospodarstwa domowego. Czym kierować się przy ich wyborze?
Rodzaje pomp głębinowych
W przypadku studni głębinowych należy zwrócić uwagę na rodzaj montowanej pompy, gdyż nie każda będzie spełniać właściwie swą funkcję. Na rynku mamy wiele typów urządzeń ssąco-tłoczących. Istnieją urządzenia dedykowane do studni kopanych (kręgowych), jak i wierconych (głębinowych). Te pierwsze posiadają instalacje, których średnica rur nie przekracza 200 mm, dlatego można w nich stosować pompy — nazwijmy je „uproszczone”, które nie wymagają stosowania rury osłonowej umożliwiającej prawidłowe chłodzenie mechanizmów urządzenia poprzez przepływ wody wzdłuż silnika.
W typowych głębinówkach, gdzie rury zwykle mają średnicę 125 mm, niezbędne jest zastosowanie określonego typu pompy — który dobiera się jeszcze na etapie wykonywania studni. Wszystko ze względu na fakt, iż średnica obwodów zewnętrznych tych urządzeń jest różna i zwykle wzrasta wraz z maksymalną wydajnością urządzeń pompujących. To właśnie wydajność jest tym parametrem, którym powinniśmy się sugerować przy wyborze pompy.
Jaka pompa głębinowa będzie najlepsza?
Wydajność pomp głębinowych może wynosić zarówno 65 l/min, jak i 100 l/min. Błędem jest wybieranie na oko urządzenia o maksymalnej, najwyższej wydajności bez sprawdzenia „możliwości” studni. Co do zasady wydajność pompy zawsze powinna być bowiem mniejsza niż wydajność studni. Ma to związek z zapotrzebowaniem na wodę i możliwościami użytkowymi posiadanego odwiertu. Jego przekroczenie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń urządzenia i tym samym przerw w eksploatacji studni.